Home / World News / Aussies in Action in Birmingham: Day 6

Aussies in Action in Birmingham: Day 6

The Aussies in action on day six of the Birmingham Commonwealth Games.

LAWN BOWLS

Rounds 2 and 3 – Women’s Pairs – Australia v Wales (0830 BST 1730 AEST) Australia v Canada (1130 BST 2030 AEST), Men’s Singles – Aaron Wilson (AUS) v Cephas Kimwaki Kimani (KEN), Men’s Fours – Australia v Canada (1500 BST 0000 AEST), Australia v Northern Ireland (1600 BST 0100 AEST); Para Women’s Pairs B6-B8 Gold Medal match – Australia v Scotland (1500 BST 0000 AEST); Round 4 – Women’s Triples – Australia v Falkland Islands (1500 BST 0000 AEST) Australia v South Africa (1800 BST 0300 AEST); Round 5 – Para Mixed Pairs B2-B3 – Australia v South Africa (1800 BST 0300 AEST)

Victoria Park

HOCKEY

Women’s Group Matches, Men’s Group Matches

Women – Australia v Scotland (0900 BST 1800 AEST)

Men – Australia v South Africa (2100 BST 0600 AEST)

Ring Road North

WEIGHTLIFTING

Men’s 109 kg (Jackson Young), Women’s 87+kg (Charisma Amoe-Tarrant), Men’s 109+kg (Suamili Nanai) (From Wed 1800 AEST)

National Exhibition Centre

ATHLETICS

Men’s 1500m T53/54 Round 1 (Samuel Carter), Women’s Heptathlon Long Jump (Taneille Crase), Women’s 400m Round 1, Men’s Shot Put Qualifying Rounds, Men’s 800m Round 1 (Peter Bol, Charlie Hunter), Men’s 100m T11/12 Round 1, Women’s Triple Jump Qualifying Rounds, Men’s 400m Round 1 (Steve Solomon), Men’s High Jump Final, Women’s Heptathlon Javelin Throw (Taneille Crase), Women’s 100m Semi-finals, Men’s 100m Semi-finals, Women’s 10000m Final (Isobel Batt-Doyle, Rose Davies), Women’s Shot Put Final, Men’s Discus Throw F42-44 / F61-64 Final, Women’s Heptathlon 800m (Taneille Crase), Men’s 100m T37/38 Final (Evan O’Hanlon), Women’s 100m Final, Men’s 100m Final (From 1000 BST 1900 AEST)

Alexander Stadium

TABLE TENNIS

Men’s Singles Qualifying and Class Qualifying Rounds 1-3; Women’s Singles Qualifying and Class Qualifying Rounds 1-3 (No schedule out yet)

National Exhibition Centre

JUDO

Preliminary, Repechage, Quarter Finals, Semi Finals, Medal Contests – Women’s -78kg, Women’s +78kg – Abigail Paduch, Men’s -90kg – Harrison Cassar, Sebastian Temesi; Men’s -100kg – Kahyan Ozcicek-Takagi, Men’s +100kg – Liam Park (from 1000 BST 1900 AEST)

Coventry Arena

SWIMMING

Men’s 200m Individual Medley Heats (Se-Bom Lee, Brendon Smith), Women’s 200m Freestyle S14 Heat (Jade Lucy, Madeleine McTernan, Ruby Storm), Men’s 200m Freestyle S14 Heat (Liam Schluter, Ben Hance, Jack Ireland), Women’s 400m Freestyle Heats (Lani Pallister, Ariarne Titmus), Mixed 4 x 100m Medley Relay 34 Point* Heat, Women’s 4x100m Medley Relay Heats, Men’s 4x100m Medley Relay Heats, Men’s 200m Individual Medley Final, Women’s 200m Freestyle S14 Final, Men’s 200m Freestyle S14 Final, Women’s 400m Freestyle Final, Men’s 50m Freestyle Final, Women’s 50m Backstroke Final, Men’s 1500m Freestyle Final, Mixed 4x100m Medley Relay Final, Women’s 4x100m Medley Relay Final, Men’s 4x100m Medley Relay Final (From 1030 BST 1930 AEST)

Sandwell Aquatics Centre

BADMINTON: MIXED DOUBLES

Round of 64 – Tran Hoang Pham/Angela Yu (AUS) v Dwight Joshua/ Soraye March (FLK) (1030 BST 1930 AEST), Ying Xiang Lin/Gronya Somerville (AUS) v Douglas Clark/Cheryl March (FLK) (1630 BST 0130 AEST); Round of 32 – Women’s doubles – Kaitlyn Ea/Angela Yu (AUS) v Aminath Nabeeha Abdul Razzaq/Fathimath Nabaaha Abdul Razzaq (MDV) (1130 BST 2030 AEST), Hsuan-Yu Wendy Chen/Gronya Somerville (AUS) v Mahoor Shahzad/ Ghazala Siddique (PAK) (1130 BST 2030 AEST); Men’s Singles Round of 64 – Nathan Tang (AUS) v Sammy Mdogo Sikoyo (KEN) (1300 BST 2200 AEST), Ying Xiang Lin (AUS) v Matthew Abela (MLT) (1800 BST 0300 AEST), Jacob Schueler v Samuel Ricketts (JAM) (1830 BST 0330 AEST)

National Exhibition Centre

CRICKET

Group Matches; Australia v Pakistan (1100 BST, 2000 AEST)

Edgbaston Cricket Ground

BEACH VOLLEYBALL

Group Matches: Men’s – Australia v Rwanda (1230 BST 2130 AEST)

Smithfield

MOUNTAIN BIKE

Men’s Cross Country Final (Sam Fox, Daniel McConnell), Women’s Cross Country Final (Zoe Cuthbert) (From 1130 BST 2030 AEST)

Birches Valley Forest Centre

BOXING

Men’s and Women’s Quarter Finals – Women’s Light Middleweight Kaye Scott (AUS) v Zainab Keita (SLE) (1415 BST 2315 AEST); Women’s Middleweight – Caitlin Parker (AUS) v Elizabeth Andiego (KEN) (2030 BST 0530 AEST); Men’s Middleweight – Callum Peters (AUS) v Desmond Cort Amsterdam (GUY) (2100 BST 0600 AEST)

National Exhibition Centre

About brandsauthority

Check Also

Kramaric double eliminates plucky Canada

Andrej Kramaric was on target twice as Croatia battled back from conceding an early goal …

%d bloggers like this: